Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 14

Konu: Aaa! Ben bu parçayı biliyorum! belgesel, program, fon müzikleri

Süper Moderatör. apricot Üyenin Avatarı
    Teşekkürler
    0
    8 Mesajda 13 Defa Teşekkür Aldı
    Şöhret Gücü
    687

Çıkışta Aaa! Ben bu parçayı biliyorum! belgesel, program, fon müzikleri

Aaa! Ben bu parçayı biliyorum!

bir yerlerde bir şekilde duyup da kimindir, neredendir bilmediğimiz eserler.
    kaynak :http://kalender.feyvi.org/blog/

Bir Yudum İnsan

Nebil Özgentürk’ün Bir Yudum İnsan adlı programını o kadar izlemiş olmama rağmen şimdiye kadar yazmamış olduğumu bugün fark ettiğim bir parça.
    Aşağıda yer alan linkteki örneğini dinlediğinizde hemen hatırlayacaksınız bu parçayı. Devlerin Aşkı parçanın adı ki aynı adlı film için bestelenmiş. Bestecisi ise Türkiye’de pek çok filmin müziğini yapmış olan Cahit Berkay. Berkay’ın hem Moğollar hem de yaptığı film müzikleri açısından Türk müzik tarihindeki yeri büyüktür bana göre. Cahit Berkay Film Müzikleri adı ile üç albümde bu film müziklerini derlemiştir. Bu albümleri kesinlikle dinlemenizi öneririm.
    Ekleyeceğim bir şey daha var. Ahmet Koç – yakın zamanlarda çıkardığı Paradoks adlı albümünden hatırlayabilirsiniz – bu parçayı Yediveren Anadolu ve Yol Türküleri adlı albümlerinde yorumlamıştır. Yol Türküleri albümünde caz yorumu yer alıyor bu parçanın. Bu albümleri de eğer bulabilirseniz kaçırmamanızı öneririm. Hem Devlerin Aşkı’nın farklı yorumlarını hem de albümdeki diğer parçaları dinlemeniz açısından.

Siyaset Meydanı Jenerik Müziği

Siyaset Meydanı’nın bir dönem jenerik müziği olarak kullanılmıştı bu parça. Ben o zamanlar çok aramıştım bu parçayı. ATV’ye mailler atmıştım, İstanbul’da Beyğolu’nda ve Ankara’da müzikevlerinde sorup durmuştum bilen var mıdır acaba diye. Ama bir bilen çıkmamıştı. Daha sonra bir gün okulda otururken açılmış olan bir standda çaldığını duydum ve hemen gidip öğrendim kimindir bu parça.
    Parçanın adı Türk Süiti Op.44 ama bu isminin yanında pek çok yerde Siyaset Meydanı müziği olarak da geçiyor. Dağhan Baydur tarafından bestelenmiş olan bir orkestra süiti. Dağhan Baydur’u Beatles Alaturka adlı projesinden ya da Müzik Eserleri Sahipleri Grubu (MSG) Başkanı olması nedeniyle tanıyor olabilirsiniz.
    Esin Afşar’ın Atatürk adlı bir albümü var. Bu albümün açılış ve kapanış parçası olarak iki defa yer alıyor albümde ve iki parçanın arasında biraz fark var (benim ilk fark ettiğim bir tanesinde vurmalıların kısmen daha baskın olduğu). Ayrıca Müzikotek tarafından yayımlanan İstanbul adlı albümde de bulunabilir bu parça.

Star güzellik yarışması

Star TV’nin güzellik yarışmasının müziği olarak hatırlanır bu parça. Yıllardır yapılagelir bu yarışma. Hala var mı bilmiyorum. Bu yarışmadan önce tanıtım filmleri görünmeye başlardı ekranda. İşte bu tanıtım spotlarında ve ayrıca yarışmanın kendisinde çalar bu parça.
    Yunan new age üstadı Yanni’den Standing in Motion. Bendeki arşivde önce Out of Silence albümde yer alıyor. Daha sonra ise Yanni Live at the Acropolis adlı ablümde orkestral hali ile ve Medley adlı parça ile giriş yapılarak başlıyor.
    Acropolis konserindeki düzenlemesi bir harika. Star’da hangi albümdeki kullanılıyor emin değilim. Tavsiyem bunu dinlemeniz.
    Sucu Çocuk Reklamı

Bir zamanlar Garanti Bankası’nın Sucu Çocuk adında bir reklamı vardı. Su satarak kazandığı paraları yine su işine yatırıp işini büyüten bir çocuğu anlatıyordu bu reklam.
    Yazının altında yer alan link sayesinde bir bölümünü dinlediğinizde hemen hatırlayacaksınız bu parçayı ve reklamı.
    Parça rahmetli Melih Kibar’ın. Adı ise Sucu Çocuk. Bu ülkede yetişen en iyi müzisyenlerden biri, belki de en iyisi Melih Kibar. Sırf Hababam Sınıfı müziği bile yeter aslında onun değerini göstermeye. Ama bu parçayla yetinmeyip pek çok eser bırakıp gitti buralardan.
    Melih Kibar’ın çalışmalarını derlediği Yadigâr adlı albümde bulabilirsiniz bu parçayı.

ATV Ana Haber

ATV Ana Haber başlarken haberlerden özetlerin verildiği bir kısım var. Bu parça işte o özetler esnasında çalan parça.
    Bu parçayı ilk duyduğumda bestecisinin Hans Zimmer olduğunda emindim. Eğer Gladitor ya da The Rock filmlerinin müziklerini dinlemişseniz siz de bu düşüncenin oluşması muhtemel. Çok benzer orkestrasyon, yoğun vuruşlar ve genel olarak metalik bir tını hakim parçaya. Bunlara dayanarak Zimmer olduğuna emindim. Fakat sonradan soundtrack albümüne bakınca öğrendim ki bestecisi Klaus Badelt ve bu parçayı Pirates of the Caribbean The Curse of the Black Pearl (Karayip Korsanları) adlı filmin soundtrack için bestelemiş. Parçanın adı He’s a Pirate ve kesinlikle Gladiator ve The Rock filmlerinin müziklerini getiriyor akla.
    İnternette biraz araştırma yapınca görülüyor ki Klaus Badelt, Hans Zimmer tarafından keşfedilmiş ve ekibine dahil edilmiş. Bu nedenleymiş bu benzerlikler. Constantine, The Machine (Zaman Makinesi), K-19: The Widowmaker gibi filmlerin müziklerini yapmış olması yanında Hans Zimmer tarafından bestelenen Gladiator, Hannibal, Mission Impossible 2 gibi filmlerde ilave müzikler yapmıştır.
    Dediğim gibi parçayı Pirates of the Caribbean The Curse of the Black Pearl filminin soundtrack albümünde bulabilirsiniz.
    Show TV’den

Bir kaç yıl önce Reha Muhtar’ın hareketlerinin çığrından çıktğı bir dönemde Show TV’de “Reha Muhar 1 numara. Yabancılar bu adamın belgeselini yapıyorlar. Kim tutar bu adamı?” vs. bir tanıtım spotu vardı. Bu spotta fon müziğiydi bu parça.
    Orkestral bir parçadır. Adı Hummell Gets The Rockets. Bakır üflemeliler yanında vurmalılar da gayet baskındır parçada (Tanıtım spotunda bu parçanın hepsi kullanılmamış, içinden bir kısım alınmış. Üflemeliler ve vurmalar hakkındaki yorumum parçanın bütünü içindir, sadece bu kısım için değil ). Nicolas Cage ve Sean Connery’nin oynadıkları The Rock (Kaya) adlı filim soundtrack albümündendir. Bestecisi Hans Zimmer. Film müziği alanında hızla yükselen bir isim. Gladiator (Gladyatör) filminin müzikleri en bilinen eserleri arasındadır. Fakat bence en iyi eseri The Rock (Kaya) filmine yaptığı müziklerdir. Zimmer yapacağını yapmıştır bu albümde ve her parçası muhteşem olan bir albüm ortaya çıkarmıştır. Aslında spotta kullanılan kısım filmin diğer müziklerinde de duyulabilir.
    The Rock filminin soundtrack albümünü müzik marketlerden, yok olmadı internetten bulabilirsiniz (ben müzik marketlerde bulamamıştım mesela).
    Eski bir Beko reklamından

Bundan tahminimce en az bir on yıl önce, Beko’nun bir reklamı vardı. Aslında bir değil de iki Beko reklamı var kafamda o dönemden.
    Bir tanesinde astronot kıyafetli sarışın bir çocuk, önünde televizyonlardan oluşmuş dev bir küre vardı ki dünyayı temsil ediyor. Çocuk elindeki kumandanın tuşlarına basardı ve kumandadan kırmızı ışınlar gidip televizyonları açardı. Çocuk da gülmeye başlardı.
    Diğer reklam filminde yine bir dünya, ama bu sefer bildiğimiz haliyle, dev bir fırının içine girerdi (!).
    Ne yazık ki tam olarak hatırlayamıyorum bu müzik hangi reklama aitti, yoksa ikisinde de mi çalardı? Bilen biri varsa lütfen yorum yapsın bu yazıya, öğrenmiş olalım, minnettar kalalım kendisine.
    Her neyse, Rocky III filmini izlemiş olanlar hatırlarlar hemen bu parçayı. A Takımı (A Team) dizisinden tanıdığımız Mr. T (A Takımı’ndaki adı B.A. idi), Rocky ile filmin sonunda yaptıkları maçta çalardı bu parça.
    Parçamızın adı Conquest, bestecisi ise Bill Conti. Conti, Rocky I, II ve III yanında yanında örneğin Karate Kid, Kainatın Hakimleri (Masters of the Universe) filmlerinin ve bazı dizilerin müziklerini yapmıştır. Rocky müziklerinden Rocky I için yaptığı Going the Distance da kesinlikle dinlenmesi gereken bir diğer Bill Conti parçası.

Süper Moderatör. apricot Üyenin Avatarı
    Teşekkürler
    0
    8 Mesajda 13 Defa Teşekkür Aldı
    Şöhret Gücü
    687

Varsayılan Cvp: Aaa! Ben bu parçayı biliyorum!

Kanal D Ana Haber

Kanal D ana haber jenerik müziği olarak kullanıldı bu parça. Haberlerin bitişi esnasında çalardı.
    Bestecisi Kitaro. Parçanın adı Orochi. Parçadaki Uzak Doğu tınıları hemen fark edilir ayrıca parçadaki flütün (ya da türevi) sesi harikadır. Ayrıca elektro gitar da yer yer boy gösterir parçada. Fakat Uzak Doğu havası asla kaybolmaz parça boyunca.
    Kitaro, İpek Yolu belgeseli için yaptığı olağan üstü müziklerle tanırır daha çok. Silk Road ve Caravansaray adlı parçalar en çok bilinen bestelerinden ikisidir Kitaro’nun.
    Bu parçayı Kojiki adlı albümünde bulabilirsiniz bu parçayı.

Yunus

Türk filmlerinden hatırlayacağımız bir parçadır. Acıklı bir havası vardır. Türk sinemasına aşina olanların tanıdığı olan bir parçadır.
    Bir ara televizyonlarda Türk sinemasının önemli şahsiyetlerinin bir film şeridi içinde aktığı siyah-beyaz bir klip yayımlanırdı. Oradaki parçadır bu aynı zamanda. Parçanın orijinaline sadık kalınarak yapılmış Yedi Karanfil düzenlemesi kullanılmıştı bu klipte. Sanırım bu albümdeki düzenlemesini Ahmet Koç yapmıştı. Yakın zamanda çıkardığı ve klasik pop parçalarını bağlama ile yorumladığı Paradox ile albümden hatırlayabilirsiniz ama ondan önemlisi Yediveren Anadolu adlı albümü alıp bir dinleyin. Bu albümde bağlama çalmıştır ve düzenlemeleri yapmıştır ki kendisi bu ülkedeki en iyi düzenlemecilerden biridir.
    Bu parçayı ünlü Türk müziklerinin enstrümental olarak yorumlandığı Yedi Karanfil adlı serinin 3. albümü Yedi Karanfil 3′te bulabilirsiniz. Bu seride Türkiye’nin en iyi müzisyenleri çalışmaktadır. Mutlaka alınıp dinlenmesi gereken parçalar vardır bu albümlerde.

Son Durak

Bir zamanlar ATV’de gece yarısında günün son haber bülteni tadında olan ve Çiğdem Anat ile Gürkan Zengin’in Ankara Karum’da canlı olarak sunduğu Son Durak adlı bir programın kapanış müziğiydi bu parça.
    Parçanın başına bir kadın vokal duyulur.
    arararararara aira rararara rarara …
    Yukarıdaki giriş belki hatırlatabilir parçayı. O kadının sesini yakalar parçanın sonuna kadar da bırakmaz sizi. Vokal macar folk sarkicisi Marta Sebestyen’den, ezgi ise istenem istenem adlı şarkıdan. (Tesekkürler Eksisözlük ) Şarkıda genç bir kız tanrısına 3 birimlik kumaşı beline saramadığına dair yakarmaktadır.
    Parça Deep Forest adındaki ve Eric Mouquet ile Michel Sanchez’den oluşan grubun Marta’s Song adlı parçaları. Deep Forest esas olarak Afrika, Avrupa vs. kökenli ezgileri etnik ezgileri elektronik müzikle harmanlayan eserler vermektedir.
    Bu parçayı Deep Forest’in Boheme ya da Marta’s Song adlı albümlerinde bulabilirsiniz.

Eskilerden Dikkat! programı

1980′lerde TRT’de “Dikkat!” tarzında programlar olurdu: “Fişinizi almayı unutmayın”, “Topluma saygılı olun, örneğin umumi telefonda çok uzun süre konuşmayın” gibisinden mesajlar verilirdi insanlara. İşte bu parça da “Ormanlar, ormanlarımız” temalı olanının müziğiyle.
    Vangelis’in en güzel parçalarından biridir. Adı L’enfant. Opera Sauvage adındaki soundtrack çalışmasından. Sakin bir şekilde piyano ile başlar altta ise süreki düz vuruş yapan bir ritim eşlik etmektedir. Vangelis’in dehası ve elektronik müziğin harika bir buluşması.
    Opera Sauvage adlı abümde ya da film müziği çalışmalarını topladığı Themes adındaki albümde bulunabilir bu parça.

Körfez Savaşı’ndan

Körfez savaşının olduğu yıllar… Yeşil bir ekranda uçuşan bombalar, simultane çeviri yapan çevirmenler, çamura bulanmış karabatak görüntüsü ve Irak’taki insanların görüntüleri ekrandayken fonda çalan bu parça… Zaten acınacak durumda olan insanların görüntülerine daha da bir acı katardı bu parça.
    Bu parçayı o zamanlar o kadar çok kullandılar ki artık bilmeyen kalmamıştır. Hatta başka bir yerde çalındığı duyulduğunda bile insanlar bu parçanın körfez savaşı müziği olduğunu söylüyorlar. Parça bir Ermeni ezgisinden esinlenerek bestelenmiş ve (emin değilim ama) duduk ile çalınıyor.
    Parçanın adı The Feeling Begins. Peter Gabriel bu parçayı The Last Temptation Of Christ film müzikleri arasında bestelemiş.
    Music for The Last Temptation Of Christ adlı soundtrack çalışmasında ve Passion adı albümde bulabilirsiniz bu parçayı.

Anadoludan Görünüm

Anadolu’dan Görünüm’ün enfes müziği.
    Hareketli, insana mutluluk hissi veren orkestral bir parçadır. Adı Köçekçe, bestecisi ise Ulvi Cemal Erkin ki modern Türk müziğinin önde gelen isimlerindendir. Bu parçada Türk folklorüne ait motifler görülmektedir.
    Ulvi Cemal Erkin; Hasan Ferit Alnar, Cemal Reşit Rey, Necil Kazım Akses ve Ahmet Adnan Saygun ile “Türk Beşleri” olarak bilinen grubun üyesidir.
    İlhan Usmanbaş “Beşler”in kişiliğinde Erkin’in bu dönemini şöyle değerlendirir:
    “Birinci kuşak Türk Bestecileri, 1930’larda ilk yapıtlarını verdikleri zaman, bugün insanı hayrete düşüren bir şey daha var; o da sanki Türkiye’de yüzyıllardan beri Avrupa müziği yapılıyormuş gibi yeni bir müzik diline oturmuş olmaları. Mesela Erkin’in “Beş Damla” adlı piyano parçaları 1931 tarihini taşır; yani henüz öğrenciliğini bitirip Türkiye’ye dönmüş genç bir besteci, birden bire o güne kadar Türkiye’de nasıl bir müzik yapılması gerektiğini en açık bir dille ortaya koymuştur.” (http://www.beethovenlives.net/ulvi_cemal_erkin.htm)
    Dört Türk Orkestra Eseri adlı albümde bulunabilir bu parça.

32. Gün

Türk televizyonculuk tarihinin en çok bilinen isimsiz parçalarından biri. 32. Gün’ün müziği olarak bilinir. Mehmet Ali Birand’ın “eeee, eee” ya da “peki sokaktaki adam ne düşünüyor” laflarıyla beraber unutulmazlar arasına girmiştir bu parça. Birand, “Eve of the War” eşliğinde Margaret Thatcher, Mihail Gorbačov ya da George Bush ve daha kimlerle görüşmüştür. (Hem de İngilizce konuşurdu bu insanlarla, o zamanlar pek alışıldık bir durum değildi bu.)
    Bestecisi Jeff Wayne bu parçayı 1978 yılında War of the Worlds / Dünyalar Savaşı adlı film için besteliyor. Zaman içinde pek çok yeniden düzenlemesi de çıkıyor piyasaya.
    Bu albümü en kolay Hayatın Sesleri / CNN Türk Müzikleri adlı albümde bulabilirsiniz.

Ben Bilirim Yarışma Programı

Çok çok eskilerden bir müzik. 1990′ların ilk yarısında Bülent Özveren tarafından sunulan “Ben Bilirim” adlı bir yarışma programı vardı. Bu yarışmanın açılış ve kapanış müziği olarak kullanılmıştı bu parça. Halim selim, efendi bir görünüşü vardır Bülent Özveren’in. Hatta o yarışmada Hale adında gözleri görmeyen bir kız fırtına gibi esmişti o dönemde.
    Jean Michel Jarre adlı Fransız elektronik müzik üstadının bir parçası olan Rendez Vous 4 adlı parçadır bu. Jarre elektronik müziğin belki de en iyi bestecilerinden. 20 yaşına gelmeden yaptığı Oxygene adlı albümüyle tanınıyor ve sonrasında da müthiş albümler yapmaya devam ediyor. “Lawrence of Arabia” (Arabistan’lı Lawrence) “The Message (Çağrı) ve Ghost (Hayalet) filmlerinin müziklerini yapam Maurice Jarre’ın oğludur kendisi. Jarre’ın Essential Remastered, Images (Best of ) adlı albümlerini dinleyerek ne tür bir müzik yaptığı hakkında fikir edinebilirsiniz. Daha sonra da eskilerden Oxygene, yenilenden ise Metamorphoses adlı albümlerini dinleyerek de en iyi eserlerinden bazılarını görmüş olursunuz.
    Jarre’ın pek çok albümünde bulabilirsiniz bu parçayı, örneğin: Rendez-Vous, Egypyt Concert, Destination.

Eurovision Şarkı Yarışması

Melih Kibar’ın Eurovision şarkı yarışması için bestelediği ölümsüz (ama yetim) sinyal müziği.
    TRT’nin hakimiyetinde tek kanallı dönemde yılda bir defa yapılan Eurovision müzik yarışmasının sinyal müziğidir bu parça. Hala çalınıyor mu bilmiyorum, fakat o yıllarda her yıl çok az bir süre için çalınsa da pek çok insanin aklına kazınmıştır bu parça.
    Melih Kibar bu parçayı hocası Timur Selçuk’un öğrencilerden Eurovision müzik yarışması için sinyal müziği istemesi sonucunda yazmıştır ve ne de iyi etmiştir. Televizyonlarda çalan orkestral düzenlemesi de Timur Selçuk tarafından yapılmıştır.
    Melih Kibar’ın bugüne kadarki çalışmalarının derlendiği Yadigâr adlı albümde bulabilirsiniz bu parçayı.
    Son düzenleyen apricot, 04-Şubat-2007 saat 15:44.

Kayıtlı Kullanıcı porsuk773 Üyenin Avatarı
    Teşekkürler
    0
    0 Mesajda 0 Defa Teşekkür Aldı
    Şöhret Gücü
    0

Varsayılan Cvp: Aaa! Ben bu parçayı biliyorum! belgesel, program, fon müzikleri

sagol dostum bana geçmişi hatırlattın özellikle lenfant harika duygularım çoştu+rep

Kayıtlı Kullanıcı gurcan_90 Üyenin Avatarı
    Teşekkürler
    0
    Şöhret Gücü
    53

national geographic te belsegel reklamı yapıo ya oaradakı çalan muzıgı biliyorsanız paylaşirmısnız bnm le

Süper Moderatör
    bacanak93 Üyenin Avatarı
    Teşekkürler
    0
    4 Mesajda 12 Defa Teşekkür Aldı
    Şöhret Gücü
    1235

vaybe eskilerha hocam tesekurler emegine saglik

Kayıtlı Kullanıcı hohoyts Üyenin Avatarı
    Teşekkürler
    0
    Şöhret Gücü
    0

Çok yararlı oldu teşekkürler

Kayıtlı Kullanıcı Mavera47 Üyenin Avatarı
    Teşekkürler
    0
    Şöhret Gücü
    0

Paylaşım için teşekkürler...

Kayıtlı Kullanıcı hisyapan Üyenin Avatarı
    Teşekkürler
    0
    Şöhret Gücü
    0

görelim linkleri

Kayıtlı Kullanıcı militan04 Üyenin Avatarı
    Teşekkürler
    0
    Şöhret Gücü
    0

teşekkürler

Kayıtlı Kullanıcı defnegül Üyenin Avatarı
    Teşekkürler
    0
    Şöhret Gücü
    0

teşekkürler....

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)